Przyczyny zaparć i sposoby leczenia

Przyczyny zaparć i sposoby leczenia
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Zaparcia są jednym z tych schorzeń, które dopaść mogą każdego: bez względu na wiek, czy też płeć. Szacuje się, że każdy choć raz w życiu musi zmierzyć się z tym nieprzyjemnym zjawiskiem. Jakie są jego przyczyny?

Przeważnie uważa się, że przyczyną zaparć są złe nawyki żywieniowe. Jednak coraz częściej powtarza się również, że winne może być zbyt duże tempo życia oraz stres. Te czynniki sprawiają, że mamy coraz mniej czasu na to, by zjeść pełnowartościowy posiłek. Brak czasu na wyjście do toalety również jest przyczyną powstawania zatwardzeń.
Najczęstsza przyczyna zaparć

Jednak jakby nie patrzeć – najczęstszą przyczyną zaparć jest zbyt mała ilość błonnika w naszej diecie. Właśnie z tego względu domowe sposoby na zaparcia opierają się głównie na dostarczeniu większej dawki błonnika do organizmu. Chodzi przede wszystkim o zmienienie (najlepiej na stale) swojej diety. Tylko w taki sposób mamy pewność, że trwające dolegliwości nie tylko ustąpią, ale także nie powrócą. Takiej pewności nigdy nie zagwarantuje nam żaden lek.

Również zbyt mała dawka codziennego ruchu może się na nas zemścić poprzez uporczywe zaparcia. Pamiętajmy zatem o tym, aby każdego dnia wygospodarować chociaż pół godziny na aktywność fizyczna. Nie muszą to być skomplikowane czynności, często bardzo dobry wpływ na nas ma sam spacer.
Inne przyczyny zaparć

Oczywiście trzeba pamiętać, że czasami przyczyny zaparć mają bardziej skomplikowane podłoże. Mogą być one efektem ubocznym przyjmowanych stale leków (tak często dzieje się w przypadku osób starszych), albo też być powodowane innymi chorobami. Takimi chorobami może być zwężenie obwodu jelit podczas rozrostu nowotworu, blizny na jelicie grubym, niedrożności jelitowe, ucisk innych narządów na ścianę jelit (częste u kobiet w ciąży), czy też nawet zatrucia. W tych przypadkach domowe sposoby na zaparcia niestety nie na wiele nam pomogą. Niezbędna jest konsultacja lekarska i ustalenie właściwego leczenia.

Bez względu na to, jak błahe wydają się nam zaparcia – nigdy nie możemy pozostawiać ich bez leczenia. Traktuj zaparcia, jako sygnał alarmowy, który wysyła ci twoje ciało. Zawsze słuchaj takich sygnałów i reaguj na nie.

Interesujące artykuły tematyczne o medycynie:

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top